Helen Anvelt

Helen on särav ja mitmekülgne loovisiksus- ettevõtja, näitleja, õpetaja, koolituste korraldaja, projektijuht ja produtsent, hariduselt saksa-inglise filoloog ja massöör. Tal on kaks täiskasvanud last- tütar ja poeg.

Helen sündis 12.12.72 Tallinnas inseneride perre teise lapsena.

Isa lahkus Venemaale, kui Helen oli aastane. Isata lapsepõlv jättis tugeva jälje tundliku tüdruku hinge ja loomingusse. Hoolimata nukrameelsusest pakkus väike tüdruk perele elamusi oma improvisatsiooniande ja etteastetega. Lõbusad värsid tulid tal neljaselt nö „taskust” ja tema showtantsunumbrid sündisid sekunditega. Hoolimata vaesusest oli Heleni lapsepõlv õnnelik. Püüdliku mitmekülgse neiu kooliaeg möödus ema ja vennaga Kunderi tänava ühiskorteris tundide viisi kirjutuslaua taga õppides, mõttepäevikut pidades, armastuse järele igatsedes ja suurelt unistades. Unistus filmimaailmast ja näitlejatööst on saatnud Helenit kogu tema elu. Nukraid hetki aitas ületada ettekujutus kaastundlikust pisarais publikust kuskil teisel pool ekraani. Kõhna ja kahvatu koolitüdruk kogus enesekindlust väikse teatritrupi juhendamisest kodutänava klassiõdedega, korduvaid parima deklamaatori tiitleid võites ja üleriigilisel saksa keele kõnevõitlusel teiseks tulles. Väiksed parodeerimisnumbrid ja sketšid kasvasid mõne aastaga tõsiseks huviks näitlejatöö vastu, mis viisid neiu mitmeks aastaks kooliteatri lavalaudadele. 14 aastaselt tabas Helenit inspiratsioon ja tema looming muutus sügavaks ja filosoofiliseks. Varsti tundis ta vastupandamatut vajadust oma sõnumit publikuga jagada ja nii sündis esimene omaloominguline monoetendus. Heleni kirjandeid peeti kooli parimateks, tema kirjutisi iseloomustasid emotsionaalsus, vaimne sügavus ja varaküps elutarkus. Näitlejaametit soovitasid Helenile lavastajad Priit Hummel ja Peeter Jalakas, kelle käe all ta oma oskusi arendas.

1991 aasta oli murranguline ja sündmusterohke mitmes mõttes. Esimene armastus ja esimene suhe olid kestnud kaks aastat, kui lapsepõlv äkki otsa sai. 18 aastane hõbemedali kandidaat jäi ootamatult lapseootele, millele järgnesid mõnekuuse vahega abielu, astumine ülikooli ja tütre sünd. Raskustest hoolimata võttis noor naine kõik väljakutsed elult vapralt vastu ja jätkas oma unistuste teostamisega. Teine monoetendus viis Heleni erinevatele lavadele lisaks Eestile ka Ameerika publiku ette, kelle ovatsioonid ja meeleliigutusest pulbitsev tagasiside andsid noorele naisele idee anda välja oma esimene omaloominguline plaat. Ühtekokku on Helen omaenda jõudude ja vahenditega tootnud 5 omaloomingulist albumit, ühe DVD ja neli CD plaati, mida hindavad kõrgelt mitmed Eesti muusikud nt Jaan Sööt ja Henry Laks, aga ka ülemaailmselt tuntud 80ndate staar Nick van Eede (Cutting Crew), kellele Helen korraldas 2011 aasta suvel suursuguse vastuvõtu ja kontsertreisi Eestisse koostöös Berit Kontserdi ja Viru folgi peakorraldaja Peep Veedla´ga.

Plaadiproduktsioon on olnud vaid üks paljudest mitmel rindel tegutseva Heleni saavutustest.

Tal on olnud õnne saavutada edu ja pälvida meedia tähelepanu kõigis tema töödes ja ettevõtmistes, sealhulgas töötades nii haridus-, turismi- kui ka rahvusvaheliste projektide vallas alates 1998 aastast. Erasmus pluss jt elukestva õppe projektide edendajana sai Helen riikliku tunnustuse ülevabariigilise konkursi II koha näol. Tema mitmekülgsed tegevused on jäädvustatud teatrikunstniku Kristi Leppik dokumentaalfilmi „Maksimumprogramm,” mis ühtlasi iseloomustab Heleni perfektsionismi ja elu eesmärki – jõuda ja saavutada maksimaalselt palju.

Elatist teenis Helen juba ülikooli ajal inglise keele eraõpetaja ja häälenäitlejana – tele- ja raadioreklaame, telefonide tervitustekste sisse lugedes ja osaledes animafilmide eestikeelsetes dublaažides. Ettevõtja teekond sai alguse 2001 aastal.

Heleni eneseteostuse vajadus võttis mõne aastakümne pärast uue suuna. Üks suurim unistus ja kirg filmitegemise ja filminäitleja karjääri järele ei andnud talle rahu ja viis ta Londonisse International School of Screenacting erinevatele ekraaninäitleja koolitustele, kus sõprus Briti ja Hollywoodi näitlejatega Mandana Jones and Mary Roscoe nagu ka nende innustavalt positiivne tagasiside Heleni loovuse ja improvisatsioonivõime kohta, andsid impulsi ka Eestis filminäitlejate koolitusi korraldama hakata.

Erinevate projektide, seminaride ja koolituste raames tehtud koostöö professionaalsete filmitegijatega ja BFMis omandatud teadmised ja oskused toetavad Heleni karjääri audio-visuaalses tootmises. Professionaalsed kokkupuuted paljude Eesti ja maailma filmi- ja teletööstuse tipptegijatega ulatuvad aastasse 2005, kui Helen töötas script supervisor’i ametis saksa-eesti mängufilmi „Kõrini“ võtetel. Hoogu filmitegijana on andnud vabatahtlik koostöö BFMi tudengitega, sealhulgas nende toetamine filmi „Eva“ stsenaariumi arenduses, peategelase kehastajana ja filmi lõpliku versiooni kaasloojana. Audiovisuaalkunsti dotsent Dirk Hoyer nimetas „Eva“ filmi BFMi parima filmi kandidaadiks. Edukas koostöö näitlejana produktsioonifirmadega Kassikuld, Eetriüksus, Reede, Allfilm jpt sai alguse aastatel 2005, samal aastal alustas Helen ka oma esimese stsenaariumi kirjutamist. Aktiivne osalus erinevatel filmialastel koolitustel ja seminaridel on Heleni viinud kokku mitmetele filmimaailma professionaalidega üle kogu maailma. 2019 aasta suvi tõi kaasa tema esimese katsetuse filmiprodutsendina, mil suvekooli kursuse „Digital filmmakingshortfilm” raames jõudis Supernova kino ekraanile rahvusvaheline lühifilm „Insomnia”.

Plaan tagada kõrgtasemel audiovisuaalne produktsioon, millega inspireerida inimesi ning pakkuda teenuseid alates ideest kuni lõpliku tooteni, tekkis 2018 aasta sügisel ja kujunes äriplaaniks 2020 kevad/suvel. Augustis 2020 toetas Eesti Töötukasse Helenit Euroopa Sotsiaalfondi rahastusega 4474 euro ulatuses, et Heleni oma filmitootmisfirma Midwayer Films OÜ äritegevus filmialaste koolituste korraldajana käima lükata.

Lühifilmi „Obsessioon” eeltootmine algas 2017 aastal. Stsenaariumile on põhjalikku tagasisidet andnud mitmed filmivaldkonna eksperdid sealhulgas Peeter Simm, Ilmar Raag, Rasmus Merivoo, Tanel Toom, Tomas Bombik. Tänaseks on Helenil koos unistuste meeskond entusiastlikest professionaalidest ja harrastajatest, kes on hobi korras ja õhinapõhiselt valmis ühendama oma jõud, et luua kõrgel tasemel linateos.

Heleni oskuste hulka kuuluvad lisaks eelmainitule ka vene keel, seltskonnatants (sh salsa, kizomba ja swingtantsud Balboa ja Lindy Hop), ürituste juhtimine, lavastamine, avalik esinemine jpm. Helen on juhtinud TJ Tantsukool Premium tegevust ja õpetanud seltskonnatantse aastast 2013. 2020 aasta suvel krooniti Helen Missis Talent Estonia 2020 tiitliga.

Heleni edukuse ettevõtja, filmiprodutsendi ja koolitajana tagavad tema ambitsioonikus, põhjalikkus, järjekindlus, pühendumus, suurepärane organiseerimisvõime ja suhtlemisoskus, silmapaistvad liidriomadused ja vankumatu optimism. Helen nakatab oma kirega ja inspireerib oma edulooga üha enam inimesi. Kuid tema tõeline tähelend on kindlasti veel ees.